Chyba żaden inny materiał nie spowodował tak ogromnego rozwoju współczesnej techniki i architektury. Powodem są bardzo szerokie możliwości jego stosowania i prawie nieograniczona trwałość. W nowoczesnych przeszklonych budowlach i ogrodach zimowych, aluminium jest najczęściej używanym materiałem.

 

Profile aluminiowe można dość łatwo kształtować i dzięki temu udaje się stowrzyć prawie samonośne konstrukcje. Aluminium nie rdzewieje jak ocynkowana stal, jednak na skutek utleniania pokrywa się naturalnym nalotem, tworzącym po krótkim czasie plamy. Dlatego zaleca się barwne aluminium eloksalowane (anodowo utlenione).

 

Istnieje aluminium białe i brązowe, malowane lub lakierowane proszkowo. Aluminium z powłoką proszkową nie reaguje na działanie deszczu. Konstrukcje z aluminium malowanego lub lakierowanego są dostępne we wszystkich kolorach.

 

W katalogach producentów ogrodów zimowych są pokazane profile z metali lekkich, tworzące w większości systemów skomplikowane formy. Ponieważ profile kształtuje się w sposób dowolny, można spasować elementy konstrukcyjne z dokładnością do milimetra.

 

Aluminium również reaguje na zmiany temperatury i wydłuża się lub kurczy ale dzięki tworzeniu możliwie najmniejszych płaszczyn udaje się znacznie ograniczyć te zmiany materiału. Elementy budowlane z aluminium to zwykle profile termoizolacyjne. Profil znajdujący się za szklanym pokrycie przyjmuje temperaturę pomieszczenia i utrzymują ją nawet przy niskiej temperaturze na zewnątrz.