Drewno to tradycyjny materiał budowlany, również od dawien dawna wykorzystywany do wznoszenia ogrodów zimowych. Żaden inny materiał nie ma w sobie tyle ciepła i przyjaznego promieniowania. Jednak zastosowanie go wymaga stałej konserwacji i pielęgnacji, nawet jeżeli wykorzystuje się trwałe, wysokowartościowe gatunki.

 

W regularnych odstępach czasu (co 2-3 lata) musi być poddawane zabiegom konserwującym. W grę wchodzi wyłącznie drewno dobrze tolerujące duże wahania temperatur, nie rozszerzające się i nie kurczące. Bardzo wytrzymałe jest drewno pochodzące z tropików, jednak obecnie oferuje je tylko niewielu wytwórców. Jest to zrozumiałe, gdyż trudno się pogodzić z faktem, że tropikalne lasy są bezwzględnie wycinane po to, abyśmy w naszych szerokościach geograficznych mieli jeszcze większy komfort mieszkania.

 

W ogrodach zimowych do budowy wsporników, krokwi i płatwi stosuje się przede wszystkim drewno klejone, które w wypadku szklenia termoizolacyjnego łączy się z aluminium. Drewno klejone składa się z odpornych na warunki atmosferyczne, zespolonych ze sobą cienkich arkuszy, najczęściej z drewna świerkowego. Zwykle jest oszlifowane ze wszystkich stron i dokładnie zaimpregnowane, dzięki czemu przez dłuższy czas jest odporne na pleśnienie i gnicie. Oprócz drewna klejonego stosuje się również zaimpregnowane pod ciśnieniem drewno sosnowe.

 

Drewno nie musi być poddawane zabiegom termoizolacyjnym, gdyż słabo przewodzi ciepło. Elementy konstrukcyjne muszą być tak wyprofilowane, aby po zewnętrznej stronie szklanej powierzchni woda deszczowa szybko spływała. Również woda pojawiająca się wewnątrz pomieszczenia musi zostać od razu całkowicie odprowadzona na zewnątrz, aby nie wnikała w drewno i nie doprowadziła do jego zniszczenia. W budowie konstrukcji z drewna istnieją jednak pewne ograniczenia. Ze względu na mniejszą w porównaniu z metalem wytrzymałość, drewniane elementy muszą mieć większy profil. Powoduje to ograniczenie dostępu światła. Dlatego tworzenie ażurowych konstrukcji z drewna jest w wypadku szklarni prawie niemożliwe. Nie poleca się również budowy dachów z litego drewna, gdyż przede wszystkim w narożnych połączeniach, które są wystawione na działanie skrajnych temperatur i wody, szybko występują nadmierne naprężenie i pojawiają się szczeliny, przez które zaczyna wnikać wilgoć.